Jaka pierwsza praca? Praca bez doświadczenia — jak i gdzie szukać?

Znalezienie pierwszej pracy bywa naprawdę trudnym zadaniem i to z wielu powodów. Nie ma się doświadczenia, kontaktów, brakuje odpowiednich szkoleń, a także innych elementów, którymi można byłoby zapełnić CV. Dochodzi wówczas do pewnego paradoksu – niby na rynku pracy nie brakuje, ale bezrobotnych jednak nie zbytnio nie ubywa, a wielu z nich naprawdę stara się znaleźć pracę. Co zrobić w takim przypadku? Jak znaleźć pracę, gdy nie ma się nawet doświadczenia?

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Ofert pracy nie brakuje, niezależnie od tego, czy szuka się sposobami nowoczesnymi (internet) czy bardziej tradycyjnymi (ogłoszenia na tablicach i w urzędach). Mimo to, wiele osób ma poważny problem ze znalezieniem zatrudnienia, zwłaszcza gdy nie ma się jeszcze doświadczenia i jest się zaraz po szkole czy studiach. Większość pracodawców wymaga przecież pewnych kompetencji, ale jak je zdobyć skoro się wcześniej nie pracowało? Brak doświadczenia mimo wszystko nie wyklucza całkowicie znalezienia pracy, to co powinieneś wiedzieć, kiedy szukasz swojej pierwszej pracy, przeczytaj na https://artvocado.pl. Internet to skarbnica porad i propozycji na to, w jaki sposób znaleźć odpowiednie zatrudnienie i jak się do tego przygotować.

Stwórz ciekawe CV

Wysyłasz CV do pracodawców i wciąż spotykasz się z milczeniem? Może to nie twój brak doświadczenia jest problemem, a twój życiorys? Powinien być on odpowiednio skomponowany, schludny i czytelny, a także obfitować w potrzebne informacje. Niestety zdecydowana większość CV jest odrzucana już na wstępie przez osoby rekrutujące, właśnie z powodu nieciekawego wyglądu. Należy pamiętać, że ten dokument to nie tylko twoje dane osobowe, wykształcenie, doświadczenia oraz umiejętności, ale i Twoja wizytówka, która musi przyciągnąć wzrok. Profesjonalne zdjęcie, ciekawy układ, odpowiednio dobrane czcionki i inne kwestie wizualne mają duże znaczenie. Naprawdę duże.

Zdobądź doświadczenie

Dobra – mowa jest o tym, jak dostać pracę bez doświadczenia, ale warto pomyśleć o tym, jak uzupełnić te braki. Może jakiś stać lub wolontariat? Zawsze będzie coś jeszcze do wpisania do CV. Warto pomyśleć o tym już wcześniej, okres szkoły średniej czy studia to idealny moment, by zacząć stawiać pierwsze kroki na ścieżce kariery. Praktyki zawodowe, wymiany uczelniane, to naprawdę może pomóc.

Dodatkowe kwalifikacje też się przydadzą

Szkoła czy studia nie zawsze oferują to, co naprawdę będzie nam potrzebne w pracy, a jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse, warto postawić na szkolenia i kursy, które mogą nam pomóc. Oczywiście najlepiej wcześniej zastanowić się nad tym, jaki kierunek Cię interesuje najbardziej i co chciałbyś robić zawodowo. Jakie są twoje zainteresowania, hobby? Pomyśl, co sprawia ci przyjemność i czemu chciałbyś poświęcić swój czas. Nie tylko studia są tu ważne, ponieważ posiadanie innych dyplomów i certyfikatów może być naprawdę bardzo dobrze odebrana przez potencjalnego pracodawcę.

Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami

Stwierdzenie, że nie ma się doświadczenia i żadnych umiejętności, najczęściej nie są zgodne z prawdą. Jeżeli chcesz znaleźć pierwszą pracę, jak największy nacisk połóż na swoich zaletach i tym, co może ci się przydać. Co więcej – nie muszę się one pokrywać z twoimi zainteresowaniami. Warto zastanowić się nad tym, co potrafisz, jakie są twoje największe sukcesy (nie tylko zawodowe) czy jakie umiejętności ci pomogły w ich realizacji. Czego nauka sprawia ci przyjemność i idzie szybko?

Zbuduj sieć znajomości

Bez znajomości w dzisiejszych czasach wiele się nie zdziała i nie chodzi nawet o to, by mieć ojca prezesa czy matkę na wysokim stanowisku. Jeżeli takich możliwości nie masz, to trzeba je sobie stworzyć, w końcu nie każdy ma szczęście do posiadania wpływowych krewnych. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba wyjść z domu – spotkania ze znajomymi, wolontariaty, kluby różnego typu, nawet fora internetowe mogą być przydatne. Bo może ktoś wie o kimś, kto szuka pracownika i mógłby Cię polecić?