Funkcjonalny trening fitness to rodzaj treningu siłowego, który przygotowuje organizm do odpowiedniego i bezpiecznego wykonywania codziennych czynności.
Ćwiczenia te przygotowują ciało do zwiększenia sprawności fizycznej, oraz lepszego wykonywania codziennych czynności, takich jak zginanie, skręcanie, podnoszenie, pchanie, ciągnięcie, i kucanie. Większość sprawności funkcjonalnej obejmuje wieloetapowe wzorce ruchowe obejmujące kolana, biodra, kręgosłup, łokcie, nadgarstki i ramiona, które budują siłę i poprawiają zakres ruchu. Wszystko sprowadza się do praktyczności, ale nie jest to nudny trening. Chociaż wszystkie formy ćwiczeń korzystnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, nie wszystkie pasują do definicji sprawności funkcjonalnej. Na przykład wyciskanie na ławce nie jest uważane za funkcjonalne ćwiczenie fitness, ponieważ dla większości ludzi nie jest to codzienny ruch, nie ma też wielu praktycznych zastosowań do wyciskania na ławce.
Chodzi bardziej o używanie głowy w codziennych czynnościach i odpowiednich mięśni do pracy, niż na brutalnej siły.
Szczególnie dla osób starszych, które naprawdę muszą dbać o dobrą formę, a także sprawność mięśni i stawów, a także osób narażonych na częste kontuzje, jest to polecana forma treningu. Świetnym przykładem jednych z najlepszych ćwiczeń sprawnościowych funkcjonalnych jest prosty przysiad, a także skłon, ponieważ takie ruchy wykonujemy każdego dnia, na przykład siadając i wstając z krzesła, czy kucając, aby zawiązać buty czy podnieść coś z podłogi. W życiu jest wiele rzeczy, które mogą zakłócić równowagę lub stabilność naszego ciała, na przykład choroba, uraz czy kontuzja. Warto zatem popracować nad złagodzeniem tych problemów wybierając trening funkcjonalny, aby przygotować ciało do prawidłowego funkcjonowania na co dzień, oraz wzmocnić mięśnie i stawy, a także zwiększyć naszą sprawność. Ćwiczenia funkcjonalne zwiększają ogólną siłę. Dzieje się tak, ponieważ większość ruchów funkcjonalnych może poprawić stabilność szkieletu, a tym samym siłę mięśni.