Spośród wielu gier i zabaw dla dzieci, szachy są jedną z najciekawszych, a zarazem wymagających najwięcej skupienia rozgrywek. Może się wydawać, że dzieci, zwłaszcza te żywiołowe, nie zainteresują się szachami. Bardzo często jest jednak inaczej – jest wielu małych szachistów, którzy w tej grze odnajdują prawdziwą radość, a dzięki zasadom gry, wymagającym elastyczności i logicznego myślenia, rozwijają się w wielu dziedzinach.
Na czym polega gra w szachy?
Szachy to gra strategiczna, która polega na rozgrywce dwóch graczy, siedzących po obydwu stronach planszy, zawierającej 64 pola. W skład każdej „drużyny” wchodzą pionki i figury, które reprezentują królestwo – celem gracza jest dojście na drugą połowę szachownicy i „zbicie” króla. Sama sytuacja zagrożenia figurze zwana jest szachem, natomiast postawienie króla w sytuacji bez wyjścia (kiedy żadna figura nie może go zasłonić lub zbić zagrażającego) to szach–mat, który kończy grę. Rozgrywki szachowe mają wiele różnych niuansów i mistrzowie gry niejednokrotnie potrafią godzinami rozgrywać jedną partię.
Jak nauczyć dziecko grać w szachy?
O ile zasady gry w szachy nie są trudne, o tyle jeśli trafi się na dobrego przeciwnika, gra może przybrać naprawdę niespodziewany obrót. Aby dziecko zainteresowało się rozgrywką, trzeba pokazać mu tę złożoność. Więcej o tym, gdzie uczyć dzieci grać w szachy podpowiada artykuł na szachydladzieci.pl. Kiedy wybierzesz już odpowiednią placówkę czy metodę nauczenia dziecka gry w szachy zadbaj o to, aby miało ono szansę realizować swoją nową pasję. Możesz z dzieckiem grać w szachy samodzielnie, ale warto także zapisać je na dodatkowe zajęcia, a nawet obozy szachowe. Wiele szkół organizuje ponadto turnieje szachowe, które pozwolą dziecku poczuć niezwykłe emocje związane ze zwycięstwem lub zdrową rywalizacją.
Jeśli chcesz zachęcić dziecko do gry w szachy, bądź przede wszystkim cierpliwy. Im więcej czasu spędzisz z dzieckiem, pokazując mu tajniki gry, tym większa szansa, że zacznie się ono angażować w zgłębianie tajemnego świata szachów.
Czy warto uczyć dziecko gry w szachy?
Choć wielu rodziców może na początku nastawiać się negatywnie do nauki dzieci gry w szachy, twierdząc, że ich pociecha jest zbyt żywiołowa i nie do końca nadaje się do cierpliwego siedzenia nad planszą przez kilka godzin, to warto poddać to przekonanie w wątpliwość. Dzieci potrafią być dużo mniej rozproszone od dorosłych, i gra wymagająca zaangażowania i myślenia strategicznego może być dla wielu z nich bardzo dobrym zajęciem. Szachy uczą logicznego myślenia i cierpliwości, ale równie ważna jest w grze znajomość współdzielonych z przeciwnikiem zasad i uznanie niejednokrotnie jego zwycięstwa. Bardzo silnie uczy to dziecka tak zwanego działania fair play, które jest w życiu niezwykle ważne. Jeżdżenie na turnieje szachowe to dla dziecka szansa na poznanie innych graczy, często z różnych krajów, a także na dzielenie z rówieśnikami emocji i zdobycia szacunku do przeciwnika.