Kiedy myślimy o rzeczywistości wirtualnej, często wyobrażamy sobie gry komputerowe i te przeznaczone na konsole lub telefony komórkowe. I to prawda! Chociaż są to ekscytujące aplikacje dla wielu, rzeczywistość wirtualna nabiera zupełnie nowego wymiaru w branży. W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej (czyli tzw. VR), Augmented Reality (w skrócie AR lub rozszerzona rzeczywistość) pozwala ubogacać to, co realnie widzimy o nowe informacje dodane bezpośrednio do naszego pola widzenia. Brzmi skomplikowanie? Nie ma, co ukrywać – rzeczywistość rozszerzona jest integralną częścią koncepcji przemysłu 4.0. Dlaczego? Umożliwia pracownikom dostęp do informacji cyfrowych i nakładanie ich na świat fizyczny. Chociaż nie jest powszechnie stosowana w niektórych branżach, przewiduje się, że jej zasięg będzie rosnąć. Jakie zmiany ze sobą niesie Augmented Reality w przemyśle 4.0? Jakie są zalety tego rozwiązania?
Przemysł 4.0 – co warto wiedzieć o czwartej rewolucji przemysłowej?
Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia sposób, w jaki wykonujemy działania w szeroko pojętym przemyśle. Dziś maszyny komunikują się z ludźmi, stają się niezwykle pomocne. Tak samo Augmented Reality zmienia sposób, w jaki patrzymy na otaczający nas świat. Pojęcie przemysłu 4.0 powstało w wyniku połączenia nowych technologii informatycznych i analizy danych z zaawansowanymi technikami oraz procesami wytwarzania.
Co wyróżnia najnowszy przemysł? Najbardziej reprezentatywnymi cechami tej nowej ery przemysłu 4.0 są inteligentne połączenia i dane. Obecnie żyjemy w erze informacji. W nowej erze informacji maszyny i ludzie są zawsze ze sobą połączone, co ma wpływ także na procesy przemysłowe. Czwarta rewolucja przemysłowa nie zależy jednak od jednej technologii, ale od kilku. Połączenie tych technologii może naprawdę poprawić metody i wydajność branż. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił wielki postęp w badaniach prowadzonych w środowiskach Virtual Reality (VR) i Augmented Reality (AR). Mogłoby się wydawać, że to rozwiązania całkowicie nowe, ale nic bardziej mylnego! Znane są od dawna.
Augmented Reality w świecie przemysłu 4.0
Augmented Reality ma szansę stać się powszechną i znaczącą częścią przemysłu 4.0. Co więcej, niektórzy twierdzą, że może ona doprowadzić do wyparcia wirtualnej rzeczywistości, która zbyt mocno izoluje operatora od jego otoczenia pracy. Koncepcja augmented reality polega na dodawaniu wirtualnych elementów w polu widzenia tej osoby, która z danego rozwiązania korzysta. Urządzenia do wizualizacji są coraz bardziej wydajne i umożliwiają rozwój niemal nieograniczonych aplikacji. Wiele zaawansowanych branż produkcyjnych już przyjęło technologie Augmented Reality, ale szybko pojawia się ona w mniejszych strukturach i niezależnie od ich działalności.
Wpływ Augmented Reality na przemysł 4.0
- Augmented Reality sprawdza się w przypadku wszelkiego typu prac konserwacyjnych. Sprzęt z narzędziem do rzeczywistości rozszerzonej sprawia, że odpowiednie procedury odnośnie naprawy czy konserwacji sprzętu pojawią się w polu widzenia operatora. Dlatego może szybko interweniować, postępując zgodnie z wyświetlanymi informacjami. Zapewnia także ogromną swobodę ruchów – w krótkim czasie można uzyskać niezbędne dane, a jednocześnie, np. dokonać montażu.
- Zastosowanie przemysłowe rzeczywistości rozszerzonej zmienia także sposób projektowania nowych produktów, oferując niezwykłe, nieznane dotąd możliwości. Symulacje komputerowe zapewniają lepszy wgląd w zachowanie materiałów i sprzętu w świecie rzeczywistym. Dodatkowo wykorzystanie Augmented Reality wiąże się także z dodatkowym sprzętem. Nie ma on jednak wpływu na swobodę pracy. Za pomocą specjalnych okularów, które wykorzystują rozszerzoną rzeczywistość, monterzy lub technicy mogą uzyskać dodatkowe dane, dotyczące np. renderingu śrub, kabli, numerów niezbędnych części czy konkretnych instrukcji do komponentów. Do obsługi aplikacji opartej na rozszerzonej rzeczywistości można również wykorzystać smartfon lub tablet.
- Rzeczywistość rozszerzona subtelnie łączy rzeczywistość z wirtualną informacją, co umożliwia wyjaśnienie złożonych zjawisk przy jednoczesnym powiązaniu ich ze skalą rzeczywistego środowiska.
- Może być to nieco zaskakujące, ale rozszerzona rzeczywistość ma także wpływ na zmniejszenie produkcji materiałów szkoleniowych, czy wszelkiej papierologii. Informacje, które umieszczone są w rozszerzonej rzeczywistości w dowolnej chwili można rozszerzać, np. o nowe wersje dokumentacji czy filmy instruktażowe. Dzięki temu firma generuje mniej materiałów, ma szansę także na bieżące poprawianie błędów w dokumentacji.
Sposób na wydajniejszą pracę – zalety Augmented Reality w przemyśle 4.0
Technologia AR daje użytkownikom możliwość doświadczenia rozszerzonego świata poprzez nakładanie wirtualnych informacji w świecie rzeczywistym. W ten sposób użytkownik może być w stałym kontakcie zarówno ze światem rzeczywistym, jak i wirtualnym. Rozszerzona rzeczywistość pozwala otrzymywać dane lub statystyki w czasie rzeczywistym, co w przypadku przemysłu 4.0 może mieć kilka zalet.
Przede wszystkim to idealny sposób na przedstawienie odpowiednich informacji dla techników i pracowników w firmie. Rozszerzona rzeczywistość umożliwia pracownikom sektora przemysłowego oglądanie informacji w czasie rzeczywistym w połączeniu z rzetelnym wykonywaniem pracy.
Augmented Reality w służbie przemysłu 4.0 i nauki pracowników
Kolejną wielką zaletą Augmented Reality w przemyśle 4.0 jest możliwość poprawy szkoleń i nauki w przemyśle przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka i kosztów. Czasem problematyczne może być wdrożenie nowego pracownika w obsługę sprzętu, który znajduje się w firmie. Prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji, gdy obsługą maszyn zajmuje się osoba całkowicie niedoświadczona. Dodatkowo wdrożenie i przeszkolenie nowego pracownika jest bardzo czasochłonne. Z pomocą urządzeń działających w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość, niedoświadczony technik lub monter, może w całkowicie bezpieczny sposób zapoznać się z maszynami, czy całym procesem i w każdej chwili wrócić do materiałów szkoleniowych.
Rozszerzona rzeczywistość pozwala na nałożenie wirtualnego świata, który można aktywować w naszym bardzo realnym świecie. Staje się całkiem możliwe wyświetlanie maszyny wirtualnej, a nawet całego łańcucha produkcyjnego, w pustym pomieszczeniu. Możemy zobaczyć, jak działa owa funkcja w czasie rzeczywistym. System rozszerzonej rzeczywistości pozwoli też na dostarczenie niezbędnych aktualizacji, poinformuje o wszelkich zagrożeniach. Zmniejsza także koszty prowadzenia szkoleń.
Rozszerzona rzeczywistość – sposób na łatwą wymianę informacji w przemyśle 4.0
Bezpośrednimi korzyściami z użytkowania Augmented Reality w przemyśle 4.0. są: optymalizacja czasu obsługi i wykonywania działań, właściwe wykorzystanie materiałów. Rzeczywistość rozszerzona pozwala także uniknąć pewnych ręcznych operacji lub identyfikacji elementów, które czasem są czasochłonne.
W sytuacjach, które wymagają serwisowania maszyn, czasem niezwykle istotna jest pomoc eksperta. Są jednak sytuacje, w których dojazd fachowca nie jest możliwy. W firmie mogą za to być dostępni mniej zaawansowani specjaliści, którzy odpowiednio pokierowani są w stanie pokonać usterkę. Z pomocą Augmented Reality można także dostarczyć technikom informacji o problemach, z jakimi boryka się dana maszyna. Daje im to szansę przejrzenia instrukcji obsługi lub nawet skontaktowania się z ekspertem, w celu uzyskania pomocy w czasie rzeczywistym.
Zainteresowała Cię rozszerzona rzeczywistość w Przemyśle 4.0? Kliknij w link https://ttpsc.com/pl/augmented-reality/