Doskonale wiemy o tym, że chyba każdy z nas chciałby przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego w krótkim czasie.
Oczywiście na dzień dzisiejszy jest to jak najbardziej możliwe, a wystarczy tylko posiadać samochód. Tutaj warto być świadomym tego, że jeśli zdecydujemy się na własny pojazd to zawsze wiąże się to z kosztami. Tak naprawdę nie da się powiedzieć dokładnie jakie są to koszty, ponieważ uzależnione jest to od wielu czynników. Jedną z opłat obowiązkowych jest zakup ubezpieczenia. Jeśli chodzi o to to niestety również nie da się konkretnie wypowiedzieć się co do ceny, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Jakie to są?
Od czego zależy cena ubezpieczenia?
Pierwszy i absolutnie najważniejszy czynnik to wiek kierowcy i czas posiadania prawa jazdy. Tak naprawdę zawsze młodzi kierowcy i Ci, którzy nie mają zbyt długo prawa jazdy muszą liczyć się z tym, że opłata za polisę będzie o wiele wyższa. Dlaczego młodzi kierowcy płacą zwyżki za OC? Zazwyczaj argumentem ubezpieczalni w tej sprawie jest to, że taka osoba ma mniejsze doświadczenie za kierownicą, a co za tym idzie przynajmniej w teorii jest większym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. W praktyce oczywiście to, że ktoś jest młody czy posiada krótko prawo jazdy nie oznacza tego, że źle jeździ.
Pojemność silnika ma znaczenie
Co więcej kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, który mocno wpływa na cenę takiej polisy jest pojemność silnika w ubezpieczanym pojeździe. Chyba nie trudno się domyślać, że ma to związek z tym, iż w przypadku silnika z mniejszą pojemnością spada ryzyko spowodowania stłuczki czy wypadku. Tak, więc jeśli zdecydujemy się na większą pojemność silnika to raczej będziemy musieli zapłacić więcej za ubezpieczenie – decyzja należy tylko i wyłącznie do nas. W dodatku znaczenie ma także marka samochodu – jeśli zdecydujemy się na zakup Audi to raczej zapłacimy wyższe ubezpieczenie niż, gdyby była to np. Skoda. Jak zatem widać warto myśleć o cenie OC już na etapie zakupu pojazdu.