Internet ma wiele zalet. Może pomóc nam w nauce. Możemy znaleźć w nim treści, które poprawią nasz humor. Możemy dzięki niemu utrzymywać kontakt ze znajomymi i poznawać nowych ludzi. Jednak w tym samym Internecie możemy zostać ośmieszeni, poddani szantażowi, a nawet stracić dorobek życia. Właśnie dlatego powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, by uniknąć takich nieprzyjemności. Poniższy artykuł opisuje, w jaki sposób można to zrobić.
Jakie wirusy na nas czyhają? Co możemy z nimi zrobić?
O tym, że w Internecie czekają wirusy, wie chyba każdy. Jednak istnieje wiele rodzajów wirusów. Warto się im przyjrzeć.
Pierwszym rodzajem, któremu się przyjrzymy, są tak zwane robaki. Ich zasadniczą cechą jest szybkie przesyłanie się z jednego urządzenia na inne. W większości przypadków nie są to wirusy niebezpieczne. Jednak potrafią bardzo poważnie spowolnić system.
Oprogramowanie szpiegujące (tak zwany spyware) to szczególnie niebezpieczny rodzaj złośliwego oprogramowania. Pozwala on monitorować naszą aktywność na urządzeniu. Do rzeczy, które może pozyskać szpiegujący nas złoczyńca należą między innymi nagrywanie ekranu czy śledzenie wciskanych klawiszy. Może to doprowadzić na przykład do utraty hasła do banku.
Ransomware podmienia prawdziwą stronę na jej hakerski odpowiednik. Będzie on nas szantażował i żądał pieniędzy za dostęp. Najczęściej ofiarą ransomware’u padają strony bankowe.
Istotna jest kwestia ochrony komputera przed wirusami, trojanami oraz innego typu zagrożeniami. Niezbędny do tego jest odpowiedni program antywirusowy. Jaki konkretnie? Wybór redakcji padł na Bitdefender Total Security, jednak możesz sprawdzić ranking antywirusów i zdecydować się na taki, który w największym stopniu spełnia twoje oczekiwania.
Bezpieczna bankowość
Banki same dokładają starań, by ich serwisy były maksymalnie bezpieczne. W końcu ludzie powierzają im swoje pieniądze, dorobek życia. To od zabezpieczeń ze strony banku zależy bezpieczeństwo użytkowników. Jednak oni sami mogą dołożyć nieco starań, by zmniejszyć prawdopodobieństwo nieprzyjemności.
Przede wszystkim zadbajmy o legalny system operacyjny. Pirackie kopie mogą być bardziej podatne na wirusy, a nawet specjalnie osłabione. Nie bez znaczenia jest także posiadanie najnowszej przeglądarki i oprogramowania. Producenci na bieżąco wykrywają i poprawiają luki w swoich aplikacjach.
Dziecko w Internecie – jak chronić?
Dziecko nie do końca rozumie otaczający je świat. Nie wie, że pewne rzeczy mogą być niebezpieczne. Dlatego rodzice powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Warto zapewnić mu blokadę rodzicielską. Dzięki temu możemy ograniczyć dostęp do wielu stron, w tych potencjalnie niebezpiecznych. Na komputerze dziecka warto zainstalować jak najlepszy program antywirusowy, nawet płatny, dla gwarancji bezpieczeństwa. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
Jak chronić dane osobowe?
Dane osobowe mogą posłużyć do wzięcia na nas kredytu, który potem będziemy musieli spłacać. Albo do wrobienia nas w czyny zabronione. Przede wszystkim, by uchronić takie dane, trzeba rozsądnie nimi gospodarować. Najlepiej by było, gdyby poza bankowością czy Profilem Zaufanym nikt w Sieci nie znał naszych najwrażliwszych danych. Jeśli już je podajemy – nie róbmy tego przez urządzenia mobilne. Mają one mniejszy poziom zabezpieczeń. Pod żadnym pozorem nie róbmy tego podczas rozmowy telefonicznej, zwłaszcza inicjowanej przez obcych.
Warto też dbać o regularne zmiany haseł i ich siłę. Niech hasło zawiera liczby i znaki specjalne. Wtedy będzie trudniejsze do złamania.