Fotografia, copywriting czy programowanie to twoje hobby, lecz nie praca zawodowa. A jakby zamienić to na źródło przychodu? Sprawdź, kiedy opłaca się w ten sposób dorobić do wypłaty, a kiedy warto założyć działalność gospodarczą.
- Jak dorobić do wypłaty?
- Działalność nierejestrowa – sposób na dodatkowy zarobek, bez otwierania firmy
- Kiedy otworzyć działalność gospodarczą?
Jak dorobić do wypłaty?
Masz pracę, nie chcesz jej zmieniać, ale szukasz sposobu na dodatkowy zarobek? W zależności od tego, jakie są twoje zainteresowania, możesz poszukać pracy w takich zawodach jak programista, copywriting i korekta tekstu, fotograf, fizyczna praca dorywcza (w magazynach, przy inwentaryzacji). Więcej pomysłów, jak dorobić do wypłaty podpowiada mangopress.pl, możesz poszukać tam inspiracji.
Tak naprawdę wszędzie tam, gdzie możesz pracować jako freelancer (to ty ustalasz czas i miejsce wykonywania obowiązków), można szukać dodatkowego źródła zarobku. A co, jeśli nie uda ci się podpisać umowy o dzieło czy umowy zlecenie? Rzucać pracę i zakładać własną firmę, czy zrezygnować? Jest alternatywa! To działalność nierejestrowa.
Działalność nierejestrowa – sposób na dodatkowy zarobek, bez otwierania firmy
Aktualne przepisy sprzyjają początkującym przedsiębiorcom – nie zawsze rozpoczęcie pracy na własną rękę będzie wiązać się z wysokimi składkami na ZUS, podatkami. Można oferować usługi, sprzedawać produkty w ramach działalności nierejestrowej.
Będzie cię to dotyczyć w sytuacji, gdy miesięczny przychód nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym. Takiej działalności nie musisz rejestrować w CEIDG, składać wniosku o wydanie numeru NIP i REGON, odprowadzać zaliczek na PIT, płacić podatku VAT czy składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Możesz natomiast wystawiać fakturę, a więc rozliczać się za swoją pracę w bardziej elastyczny sposób, niż klasyczna umowa.
Jednocześnie należy pamiętać o tym, że przekraczając aktualny w danym roku limit przychodów, automatycznie stajesz się przedsiębiorcą i musisz dopełnić formalności z tym związanych. Prawo do prowadzenia działalności nierejestrowej nie obowiązuje osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy posiadały własną działalność gospodarczą.
Skorzystanie z tej możliwości to dobry sposób, aby dorobić do wypłaty. A co, gdy okaże się, że twój pomysł na biznes wypalił?
Kiedy otworzyć działalność gospodarczą?
Działalność nierejestrowa to nie tylko sposób na dodatkowe przychody, ale także możliwość zweryfikowania, czy jest zapotrzebowanie na twoje usługi/produkty. Może okazać się, że pisanie w wolnej chwili tekstów marketingowych z czasem okaże się pełnoprawną pracą, a limity w wysokości zarobków staną się zbyt dużymi ograniczeniami. Wtedy warto pomyśleć nad rzuceniem pracy i założeniem działalności gospodarczej, szczególnie że początkowo będziesz mógł skorzystać z preferencyjnych składek ZUS.
Warto o tym pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy charakter twojej pracy nie wymaga posiadania wysokiego kapitału własnego, a koszty prowadzenia działalności w pierwszych miesiącach nie będą wysokie.
Kiedy tylko dorabiać do wypłaty, a kiedy otworzyć działalność? To już zależy tylko od ciebie, twoich oczekiwań i możliwości. Dobrze natomiast jest wiedzieć, jakie masz perspektywy, by móc ocenić, co będzie korzystniejsze.