Prowadzenie własnej działalności gospodarczej i bycie szefem dla samego siebie jest marzeniem wielu ludzi. Jednak droga do tego celu wcale nie jest taka prosta, jakby się tego chciało. Oprócz dobrego pomysłu potrzebne jest jednak coś więcej – wiedza i wytrwałość. Od czego zacząć zakładanie firmy? Jakie pierwsze kroki postawić?
Jak założyć firmę – od czego zacząć?
Czy założenie własnej firmy jest proste? Jeżeli chodzi o kwestie formalne, to trochę ich jest, ale wszystko da się załatwić w miarę sprawnie. Mimo wszystko działalność gospodarcza to coś więcej niż jeden dokument i samo jej prowadzenie i utrzymanie się na rynku to nie lada wyzwanie. Żeby zacząć, trzeba mieć pomysł, on jest istotą sprawy, jednak oprócz niego, potrzebne jest coś więcej. Co warto wiedzieć, zakładając firmę w Polsce, wskazuje https://alces.pl, wymieniając między innymi najważniejsze formalności, w tym rejestracja działalności, składanie wymaganych wniosków, wybór opodatkowania czy ZUS. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zastanowić się jeszcze na kilkoma innymi kwestiami.
Jaki masz pomysł na biznes?
Żeby założyć firmę, w pierwszej kolejności, trzeba mieć jeszcze pomysł na to, co chce się robić. Najlepiej, jeżeli będzie to coś, co nas interesuje i na czym się mniej więcej znamy. Jeżeli z kolei brak nam wiedzy w danej dziedzinie – zawsze można to nadrobić czy to samodzielnie, czy poprzez szkolenia. Chodzi przede wszystkim o to, by wiedzieć, czym chce się zajmować i jak sobie wyobraża swoją działalność. Co chce się oferować? Jakie usługi, jakie produkty? Gdzie?
Czy pomysł ma szansę przynieść zyski?
Chodzi tutaj o to, czy zakładając firmę, na podstawie swojego pomysłu, będziesz w stanie na tym zarobić. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że rynek rządzi się swoimi prawami, a istotnymi jego przedstawicielami są klienci oraz konkurencja. Zanim wdroży się pomysł w działanie, konieczne jest zweryfikowanie potrzeb rynkowych. Jeżeli w najbliższej okolicy jest już 5 zakładów fryzjerskich, to czy 6 ma sens? Czy twoja propozycja będzie bardziej atrakcyjna od innych?
Inna kwestia to określenie, na czym konkretnie chce się zarabiać. Co ma przynieść zyski, coś w rodzaju „produktu głównego”. Należy określić, co będzie podstawowym źródłem utrzymania firmy, bo jak wiadomo, w biznesie nie tylko się zarabia, ale sporo płaci, a zyski muszą przekroczyć koszty.
Jak chcesz dotrzeć do klientów?
Każdy z nas zna powiedzenie, że „reklama dźwignią handlu” i jest w tym sporo prawdy, ponieważ dzięki niej, dociera się do potencjalnych klientów. Jak wiadomo, bez klientów żadna firma długo nie pociągnie, trzeba więc jakoś ich do siebie przyciągnąć, zawiadomić ich o tym, że oferowana jest taka usługa czy taki produkt, który dostępny jest właśnie u ciebie. Oczywiście reklama powinna być dostosowana do tej grupy odbiorców, która najbardziej będzie cię interesowała.
Założenie firmy a biznesplan
Żadnego biznesu nie tworzy się bez biznesplanu. To on pomoże określić takie założenia jak formę działalności, oferowane produkty/usługi, co chce się robić, w jaki sposób ma przebiegać realizacja, jak się reklamować, jak być konkurencyjnym, czy na samym końcu – ile wszystko to będzie kosztowało. Należy przecież pamiętać, że żeby ruszyć z firmą, już na start potrzebne są pewne fundusze. Należy wybrać formę prawną prowadzenia działalności, formę opodatkowania, sposób rozliczania (samodzielnie czy z biurem rachunkowym) oraz rzecz jasna dokonać ostatecznie rejestracji.