Wiesz, jakie są dwie najpopularniejsze wskazówki w fotografii? Pierwsza brzmi, że najlepszy aparat to taki, który masz przy sobie. A drugi, że to fotograf robi zdjęcie, a nie aparat. Co z tego wynika? Że niezależnie od sprzętu, możesz robić efektowne zdjęcia. I my podpowiemy, jak to zrobić, gdy masz do dyspozycji wyłącznie smartfona.
1. Wyczyść obiektyw
Jeden, prosty trik wystarczy, aby twoje umiejętności weszły na wyższy poziom – wyczyść obiektyw aparatu w telefonie. Myślisz, że z ciebie drwimy? Dobrze, mamy test. Zrób zdjęcie. Wyczyść obiektyw. Zrób kolejne zdjęcie i porównaj je. Widzisz różnicę? No właśnie. Obiektyw w smartfonie jest nieustannie zabrudzony – palcujesz go, odkładasz na stół, na którym leżą okruszki, wkładasz do torebki. I to jest często powodem zdjęć zamglonych, nieostrych, bez kontrastu.
2. Korzystaj z samowyzwalacza
Większość osób zapomina, że w aparacie w telefonie również istnieje opcja samowyzwalacza, która ułatwi ci zrobienie idealnego selfie, a także przyda się podczas szybkich zdjęć grupowych. A skoro mowa już o zdjęciach portretowych, mamy jedną niespodziankę. Jak zrobić idealne selfie instruuje poradnik: alces.pl/jak-zrobic-idealne-selfie, gdzie znajdziesz kilka praktycznych tipów.
3. Kadrowanie
Kadrowanie jest jednym z najważniejszych elementów w fotografii, niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponujesz. I, oczywiście, zawsze możesz to nieco poprawić na etapie obróbki, aczkolwiek lepiej zadbać o prawidłowe kadrowanie wcześniej, szczególnie że krzywych budynków nie zawsze w pełni wyprostujesz.
Mamy tutaj od razu podpowiedź – włącz w ustawieniach w aparacie siatkę, czyli pionowe i poziome linie, które pomogą ci zachować prosty horyzont. Ponadto, gdy już dowiesz się nieco na temat kompozycji, łatwiej będzie ci zadbać o to, aby bohater zdjęcia znajdował się w tzw. mocnym punkcie, czyli w miejscu przecięcia się linii.
4. Funkcje PRO w smartfonie
Obecnie wiele smartfonów posiada funkcje PRO w aparacie. Co to oznacza? Że możesz samodzielnie ustawić ISO, migawkę, a nawet przysłonę, dzięki czemu będziesz mieć pełną kontrolę nad parametrami zdjęcia, tak, jakbyś korzystał/a z aparatu. Twój telefon nie ma takiej opcji? Nic straconego. Szybko ściągnij aplikację Lightroom Mobile, która jest darmowa (warto to zrobić, bo i tak za chwilę ci się przyda). Głównym zadaniem tej aplikacji jest postprodukcja, czyli obróbka, aczkolwiek z jej pomocą możesz też robić zdjęcia, określając wcześniej wspominane parametry.
5. Obróbka zdjęć na telefonie
Ostatnim etapem jest obróbka zdjęć. I nie, to, że twoje zdjęcie wymagają obróbki, nie jest równoznaczne z tym że jest słabe. Czasami trzeba je przyciąć, wykadrować albo zmieniając kontrast, nasycenie itp. nadać odpowiedniego klimatu. My możemy polecić 3 aplikacje, które możesz dostosować do swoich umiejętności.
Pierwsza z nich to VSCO, jedna z najpopularniejszych aplikacji z filtrami, czyli gotowymi ustawieniami, które całkowicie zmieniają wygląd twojego zdjęcia. Wystarczy wybrać odpowiedni filtr i dzieje się magia – wystarczy jedno kliknięcie.
No dobrze, to nie do końca magia, ponieważ filtry zawsze opierają się na konkretnych ustawieniach. Dlatego, jeśli chcesz pokombinować sam, zainstaluj Snapseed. To prosta i intuicyjna aplikacja do obróbki, która wbrew pozorom ma kilka zaawansowanych opcji.
Trzecim, polecanym przez nas programem, jest Lightroom Mobile. Wymaga już nieco wprawy, ale oferuje wiele możliwości, np. zmianę… konkretnego koloru. Zaintrygowany? Koniecznie ją przetestuj.