Kobiety od wieków towarzyszyły żołnierzom podczas konfliktów zbrojnych. Chociaż nie mogły walczyć na froncie to mogły pełnić role pomocowe. Często zatem były pielęgniarkami.
Opatrywały żołnierzy, pracowały w szpitalach polowych, jednak nie tylko do tego ograniczała się ich rola. Czasem także zajmowały się znoszeniem rannych z placu bitew, czy też donosiły wodę i jedzenie żołnierzom w okopach. Pierwsze oficjalne zapisy o służbie kobiet pochodzą z Francji z XVIII wieku, kiedy to określono ich rolę w wojsku. Pierwotnie zajmowały się sprzedaż wina i jedzenia żołnierzom. Zajmowały się także praniem i cerowaniem mundurów, ale także jeżeli wymagały tego warunki czyszczeniem czy ładowaniem broni. Wbrew pozorom pełniły ważną rolę w funkcjonowaniu obozu. Często też były to żony żołnierzy które podążały za regimentem. Kobiety podobnie jak żołnierze mogły zdobywać łupy wojenne, więc dla niektórych z nich mógł to być pomysł na życie podobnie jak dla żołnierzy. Kobiety dzieliły z żołnierzami wszystkie trudy tego niełatwego życia. W czasie wojen napoleońskich wiele kobiet towarzyszyło pułkom, Bonaparte zdecydował się jednak dbając o dyscyplinę w szeregach o zmniejszeniu ilości kobiet towarzyszących żołnierzom.
W czasie walk ginęło dużo mężczyzn, dlatego też wiele prac związanych z logistyką w ówczesnym wojsku zajmowały się kobiety. Mogły przykładowo pełnić funkcję kucharek, ale także woźniców. Zwyczaj służby pomocowej kobiet rozprzestrzenił się z Francji na całą Europę, a służba kobiet stawał się coraz bardziej popularna. Warto wspomnieć że w czasie II wojny światowej w formacjach pomocniczych w Wielkiej Brytanii służyło 190 000 kobiet, a przyszła królowa Elżbieta II pełniła funkcję kierowcy i mechanika. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie http://www.phama.co/markietanka-znaczenie-synonim/. Z pewnością przez wiele stuleci były dla walczących żołnierzy oparciem i i wnosiły dużo czasem może niedocenianej pracy. Wynikało to z wyniszczających wojen, kiedy to kobiety musiały przejmować coraz więcej obowiązków tradycyjnie należących do mężczyzn.