Olej sojowy jest najczęściej produkowanym olejem roślinnym w Stanach Zjednoczonych, ale jego popularność rośnie na całym świecie.
Kwas linolowy (omega-6) jest głównym znajdującym się w nim wielonienasyconym kwasem tłuszczowym. Poza tym jego niski poziom nasyconych tłuszczów i brak cholesterolu oznaczają, że jest to jeden z najzdrowszych olejów kuchennych. Eksportowany do ponad 50 krajów, cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na wysoką zawartość białka, oraz innych składników odżywczych. Jest to również najczęściej spożywany olej w amerykańskiej diecie, który stanowi ponad połowę całkowitego zużycia oleju roślinnego w USA i stanowi nieco ponad 7% całkowitego spożycia kalorii. Ponieważ olej sojowy jest prawie zawsze sprzedawany i oznaczany jako olej roślinny, większość konsumentów nie rozpoznajcie, w jakim stopniu odgrywa to rolę w ich diecie. W wielu sklepach na półkach dostępna jest już żywność ekologiczna. Różnice między żywnością konwencjonalną a żywnością ekologiczną są widoczne przede wszystkim w sposobie nawożenia, żywieniu zwierząt oraz stosowaniu tzw. ulepszaczy. Otóż do produkcji żywności ekologicznej nie używa się nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin.
Dopuszcza się jedynie naturalne nawożenie za pomocą nawozów zielonych, kompostu, obornika. Zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych żywione są paszami z własnego gospodarstwa lub ewentualnie zakupuje się pasze, które posiadają dopuszczalną domieszkę pasz konwencjonalnych. W żywności naturalnie nie ma także żadnych sztucznych barwników, środków zapachowych, smakowych czy konserwujących. Wszystko odbywa się jak najbardziej naturalnie. Dzięki stosowaniu rolnictwa ekologicznego zyskuje się ochronę środowiska (gleby, wody, krajobrazu), a także wysoką jakość biologiczną produktów rolnych. Powstają one bowiem naturalnie, bez ingerencji człowieka. Powinno się spożywać jak najwięcej produktów pochodzących z produkcji ekologicznej. A obecnie ludzie popełniają wiele błędów łamiących podstawowe zasady zdrowego żywienia. Więcej na temat żywienia i oleju sojowego można przeczytać tutaj.