Decydując się na wykończenie dachu, poza wyborem materiału musimy też zadbać o to, by podczas montażu zachować wszystkie środki ostrożności. Nawet najdroższe i najtrwalsze pokrycie dachowe nie spełni swoich funkcji, jeśli zapomnimy o kilku ważnych elementach. Jednym z nich jest przymocowanie folii paroprzepuszczalnej.
Co to jest folia paroprzepuszczalna i po co się ją stosuje?
Solidna więźba dachowa to nie wszystko – zanim rozpoczniemy montaż pokrycia dachowego, musimy kupić i położyć folię paroizolacyjną. Tworzy się ją zazwyczaj z polietylenu. Większość folii paroprzepuszczalnych ma żółty kolor, ale zdarzają się też niebieskie, zielone czy białe. O to nie trzeba się jednak martwić, ponieważ folia jest całkowicie niewidoczna.
Nie ma znaczenia, czy na dach powędrowały tradycyjne dachówki ceramiczne, czy może blacha trapezowa – folia jest absolutnie niezbędna. Przede wszystkim zabezpiecza ona budynek przed przedostawaniem się do niego wilgoci. Nawet bardzo szczelne pokrycie dachowe może sobie nie poradzić podczas intensywnych opadów. Przenikająca pod nie woda będzie prowadziła do zawilgocenia, a w efekcie do powstawania pleśni i grzybów. Ponadto folia paroizolacyjna umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Dzięki temu para wodna się nie skrapla, tylko swobodnie wydobywa się na zewnątrz, a my mamy ułatwione zadanie, jeśli chodzi o utrzymanie właściwej temperatury w domu.
Co zrobić, jeśli wykończyliśmy dach bez folii?
Pominięcie folii przy pracach wykończeniowych to poważny błąd. Przykładowo niezabezpieczona w ten sposób blachodachówka nie ochroni dachu przed wodą. Można to jednak naprawić bez konieczności zrywania pokrycia dachowego. Folię możemy zamontować od spodu deskowania, między krokwiami, dzięki czemu uzyskamy tzw. pustkę wentylacyjną. Do tego wycinamy szczelinę wywiewną wzdłuż kalenicy oraz szczelinę nawiewną przy okapie. Dzięki temu odprowadzanie wilgoci będzie możliwe. Pamiętajmy, by mocowana w ten sposób folia była mocno naciągnięta. W razie potrzeby należy wzdłuż krokwi zamontować listwę, która zapobiegnie powstawaniu wybrzuszeń na powierzchni folii.