Obecnie coraz więcej mówi się o technologii automatycznej identyfikacji.
Najczęściej jest to rozpoznawanie twarzy, w tym przypadku stosowane są zaawansowane algorytmy, które na podstawie nagrań wideo, kamer bezpieczeństwa mogą pozwolić na ustalenie tożsamości osoby. Ta technologia dotąd znana jedynie z filmów szpiegowskich obecnie może być wykorzystana w systemach monitoringu, przez organy ścigania, może być to także identyfikacja na żywo prowadzona w czasie rzeczywistym poprzez analizę monitoringu. Jest to możliwe ze względu na rozwój technologii, coraz częściej stosowane są kamery 4K, wysoka rozdzielczość pozwala na rejestrację wyraźnego obrazu, który pozwoli na zidentyfikowanie osoby.
Kiedy może zostać naruszone prawo do wykorzystania wizerunku?
Powstało wiele pomysłów wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy, przykładowo do płatności w środkach komunikacji, jednak powstaje pewne zagrożenie prywatności, aktywiści sprzeciwiają się tego rodzaju działaniom. Warto zwrócić uwagę, że będzie to naruszenie naszych podstawowych praw, warto zatem zwrócić uwagę na wykorzystanie naszego wizerunku. Zasadniczo powinniśmy wyrazić naszą zgodę, jeżeli przykładowo stacja telewizyjna chce opublikować z nami wywiad, przedstawić nas na nagraniu podczas kiedy jesteśmy uczestnikami koncertów czy różnego rodzaju eventów.
Wykorzystanie wizerunku kiedy się na to godzimy, przykładowo jesteśmy pracownikiem firmy, która posiada stronę internetową, która chce zaprezentować swój zespół, wtedy jest oczywiste, że wyrażamy zgodę na publikację naszego zdjęcia. Jeżeli jednak nasz wizerunek w wersji cyfrowej, w formie filmu czy też obrazu zarejestrowanego aparatem, jest przetwarzane bez naszej zgody wówczas jest to działanie nielegalne. Tego typu analiza może dotyczyć rozpoznawania twarzy, ustalenia tożsamości osoby występującej na nagraniu.
„Jeżeli zatem np. nasze zdjęcie widnieje w firmowym intranecie jako nasza wizytówka lub nasz wizerunek pojawił się na zdjęciu widowni koncertu i został zamieszczony na stronie internetowej wydarzenia, to według RODO są to dane zwykłe. Jeżeli jednak zdjęcie jest analizowane za pomocą specjalnych systemów w taki sposób, aby skatalogować nasze cechy i ustalić tożsamość, to mamy już do czynienia z danymi „wrażliwymi”, co ma miejsce w przypadku technologii rozpoznawania twarzy.” – Maciej Dudek
Każdy obywatel powinien mieć wiedzę na temat praw, które mu przysługują, powinien wiedzieć, w jaki sposób prawo chroni go przed śledzeniem. Warto umieć rozpoznać sytuację, kiedy nasz wizerunek może zostać wykorzystany. Jest to szczególnie ważne obecnie, kiedy powszechnie wykorzystywany jest monitoring miejski, również mieszkańcy domów jednorodzinnych czy też firmy stosują kamery wysokiej rozdzielczości, które mogłyby rejestrować nas podczas spaceru czy też podczas innej aktywności.